تاریخ امروز:4 آبان 1400

نکاتی بعد از خرید ماشین ظرف شویی

نکاتی که برای افزایش طول عمر ماشین ظرف شویی باید رعایت کنیم:

پس از خرید ماشین ظرف شویی شاید برایتان این مسئله پیش بیاد که چیکار کنیم که ماشین ظرف شویی که خریدم  طول عمر بیشتری داشته باشد. یا اینکه چگونه می توان از این وسیله به بهترین نحوه استفاده کرد. اولین مسئله ای که باید توجه کرد به آن نحوه استفاده درست از این وسیله است. در ادامه نحوه استفاده از ماشین ظرف شویی را به شما توضیح خواهیم داد.

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی

برای این که ماشین ظرف شویی شما طول عمر بیشتری داشته باشد بهتر است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

1. تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین نکاتی که علاوه بر افزایش عمر دستگاه، باعث تمیز شسته شدن ظروف و عدم بد بو شدن فضای داخل دستگاه می شود، تمیزی فیلتر می باشد. فیلتر در سینی کف دستگاه قرار دارد و یک قسمت توری شکل می باشد که از ورود ذرات غذا به داخل پمپ تخلیه و شلنگ تخلیه جلوگیری می کند و مانع از انسداد بخش تخلیه آب می شود. فیلتر باید به طور مرتب و ترجیحا بعد از هر بار شستشو یا نهایتا هر ماه یک بار تمیز شود و پسماند مواد غذایی موجود در فیلتر، باید با استفاده از یک مسواک، سرکه و آب داغ، به طور کامل شستشو شود.

برای خارج کردن فیلتر باید ابتدا قفسه پایینی را از ماشین ظرف شویی خارج کنید. برای باز کردن درب فیلتر باید آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. همچنین بعد از تمیز کردن فیلتر، جهت نصب مجدد آن، باید درب فیلتر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مطمئن شوید که فیلتر در جای خود قفل شده باشد. البته فیلتر ها در ماشین ظرفشویی های مختلف، متفاوت می باشند. در نتیجه برای پی بردن به چگونگی جدا کردن فیلتر ماشین ظرفشویی، بهتر است تا نگاهی به دفترچه راهنمای دستگاهتان بیاندازید.

2.رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

با گذشت زمان، مواد معدنی موجود در آب می توانند مشکلاتی را برای ماشین ظرف شویی شما ایجاد کنند. به خصوص اگر شما در مناطقی زندگی می کنید که دارای آب سخت می باشد، این مشکلات می تواند بیشتر باشد. استفاده از نمک در ماشین ظرفشویی، به شما کمک می کند تا سختی آب منطقه شما کنترل شود و نمک از تجمع آهک و رسوب، جلوگیری می کند. در صورت روشن شدن چراغ نشانگر، باید مخزن نمک سریعا پر شود. جلوگیری از تجمع رسوب، باعث افزایش عمر دستگاه شما می شود.

بیشتر بخوانید:
فریز کردن و یخ زدایی گوشت چرخ کرده

3. استفاده از آب گرم برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

توصیه می شود تا از آب گرم جهت شستشو ی ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده شود. زیرا اگر آب سرد وارد دستگاه شود، دستگاه باید مدت بیشتری کار کند تا آب را به دمای مطلوب برساند در نتیجه زمان شستشو بیشتر می شود و انرژی بیشتری نیز مصرف می شود. همچنین مواد شوینده در آب گرم سریعتر حل می شوند، در نتیجه مواد شوینده به صورت لجن تشکیل نمی شود و همین امر می تواند طول عمر دستگاه شما را افزایش دهد.

4. عدم استفاده از ژل شوینده

شوینده های مبتنی بر ژل، اغلب دارای کلر می باشند و کلر با گذشت زمان می تواند به دستگاه شما آسیب برساند. در نتیجه ما پیشنهاد می کنیم تا به جای استفاده از شوینده های ژلی، از شوینده های پودری یا قرص استفاده کنید. البته بین شوینده های پودری و قرص، پیشنهاد ما قرص می باشد.

5. بارگذاری به اندازه ظروف در دستگاه

سعی کنید تا بار گذاری را به طور کامل انجام دهید، یعنی فقط بخاطر ۴ تا بشقاب دستگاه را روشن نکنید، اجازه دهید ظروف به یک اندازه ی مشخصی جمع شوند و سپس شستشو را انجام دهید. زیرا در صورت کامل بودن بار دستگاه، تعداد چرخه هایی که ماشین ظرفشویی شما اجرا می کند، کاهش می یابد و باعث صرفه جویی در مصرف آب و باعث طولانی شدن عمر دستگاه شما می شود. همچنین توجه داشته باشید که قطعات مکانیکی در صورت استفاده  یبیشتر، زودتر دچار فرسودگی می شوند. اما اگر میزان ظروف زیاد است، همه ی ظروف را یکباره در ماشین ظرفشویی قرار ندهید، و در این صورت طی دو مرحله دستگاه را روشن کنید، تا مطمئن شوید که ظروف به درستی تمیز می شوند.

6. تمیز کردن ظروف پیش از بارگذاری

یکی دیگر از نکات مهم جهت طولانی شدن عمر ماشین ظرفشویی، این است که ظروف را پیش از قرار دادن در دستگاه کمی تمیز کنید. به این کار پیش شستشو نیز گفته می شود.  این بدین معناست که پسماند مواد غذایی را از روی ظروف بردارید. گیر کردن پسماند برخی مواد غذایی مانند استخوان در فیلتر، باعث کیپ شدن و گرفتگی مجرای تخلیه می شود و مشکلاتی را برای دستگاه شما ایجاد می کند.

7. قرار ندادن برخی ظروف خاص در دستگاه

یک سری ظروف را نباید درون دستگاه قرار دهید، زیرا در غیر این صورت هم به ظروف و هم به دستگاه شما آسیب وارد می شود. به عنوان مثال ظروفی یا قوطی یا شیشه هایی که دارای برچسب های کاغذی هستند ، یا ظروف چینی ظریفی که دارای نوار طلایی هستند، یا ظروف شیشه ای بسیار حساس و نازک، یا ظروف کاغذی و یک بار مصرف و… . این ها جز مواردی هستند که نباید درون ستگاه قرار بگیریند.

بیشتر بخوانید:
از مخلوط کن چه استفاده هایی میشه

ماشین ظرف شویی

8.بار گیری صحیح ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از نکات مهمی که هم روی افزایش عمر ماشین ظرفشویی و هم روی بهبود عملکرد و شستشوی دستگاه تاثیر می گذارد، اهمیت روش صحیح بارگیری ماشین ظرفشویی می باشد.

به عنوان مثال، باید توجه داشته باشید که قسمت کثیف ظروف را، به سمت پایین قرار دهید، لیوان ها باید به سمت پایین گذاشته شوند. همچنین پیش از قرار دادن ظروف در دستگاه، لازم است تا بقایای مواد غذایی را بردارید..

9.استفاده ی مرتب از ماشین ظرفشویی

شاید عجیب به نظر برسد، اما یکی از روش های سالم ماندن ماشین ظرفشویی، استفاده ی مرتب از ماشین ظرف شویی می باشد. باور کنید اگر فقط ماهی یک بار یا سالی یک بار از دستگاه استفاده کنید، دستگاه شما زودتر خراب می شود. زیرا ماشین ظرف شویی برای استفاده کردن است نه برای تزئین یا دکوری. همچنین عدم استفاده ی منظم از ماشین ظرفشویی، باعث ایجاد بوی بد نیز می شود.

10. عدم استفاده از مواد شوینده مانند سفید کننده

در صورتی که جنس بدنه داخلی دستگاه شما استیل می باشد، هرگز از سفید کننده استفاده نکنید و یا اصلا سفید کننده و سرکه را با هم مخلوط نکنید. این کار آسیب جدی به دستگاه شما وارد می کند. برای این منظور تنها از مواد شوینده ایمن و مناسب با ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

چهار دلیل از تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

گاهی ممکن است ماشین ظرف شویی شما آب را تخیه نکند و همین امر موجب مشکلات بیشتر در دستگاه شود، باید بدانید در این مواقع چه اقداماتی انجام دهید تا مشکل در اولین فرصت حل شود و اگر با اقداماتی که برای شما توضیح میدهیم نتوانستید مشکل را رفع کنید باید با نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی تماس بگیرید.

ماشین ظرف شویی

اما قبل انجام هرکاری در صورت عدم تخلیه آب ماشین ظرف شویی پس از پایان عملکرد دستگاه دکمه لغو عملکرد را فشار دهید، برخی ماشین ظرف شویی ها در این صورت عملیات تخلیه را انجام میدهند، اگر با این کار مشکل رفع نشد مراحل زیر را با دقت انجام دهید..

1.بررسی فیلتر ها

بررسی فیلتر کف ظرف شویی برای عیب یابی مشکل تخلیه نشدن آب در ظرفشویی به شرح زیر میباشد:

 • فیلتر در کف ظرف شویی قرار دارد.
 • درپوش آن را بچرخانید و فیلتر را خارج کنید.
 • داخل فیلتر، یک صافی تعبیه شده است.
 • صافی را خارج نمایید.

با استفاده از مشواک به تمیز کردن صافی و فیلتر بپردازید تا هیچ گونه گرفتگی نداشته باشد.

 

2.بررسی پمپ تخلیه

بررسی پمپ تخلیه، برای رفع عیب تخلیه نشدن آب در ماشین ظرف شویی را در زیر مطالعه نمایید:

 • پمپ تخلیه زیر ماشین ظرف شویی پشت پنل قرار دارد که با ضربه زدن باز میشود.
 • پمپ تخلیه شامل یک بازو، یک در و همچنین قطعه ای الکترومغناطیسی است.
 • پیچ های پوسته پمپ تخلیه را باز نمایید.
 • پمپ را خارج کنید
 • پروانه داخل پمپ را بررسی نمایید تا هیچ گونه گرفتگی نداشته باشد.
بیشتر بخوانید:
فن ها و سانتریفیوژ چگونه کار میکنند؟

3.بررسی شلنگ تخلیه

بررسی شیلنگ تخلیه برای رفع مشکل عدم تخلیه آب در ظرفشویی، به شرح زیر میباشد:

اولین کاری که باید  برای علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرف شویی انجام دهید چک کردن شیلنگ تخلیه است که باید طی  چند مرحله که برای شما در زیر توضیح میدهیم انجام گردد.

 • قبل از انجام باز کردن و بررسی شیلنگ تخلیه آب و برق دستگاه را قطع کنید.
 • ابتدا کاور ظرف شویی را باز نمایید.
 • پایین ظرفشویی پمپ تخلیه تعبیه شده است.
 • شیلنگ تخلیه از یک طرف به پمپ تخلیه ماشین ظرف شویی و از طرف دیگر به لوله ی تخلیه آب سینک موجود در زیر کابینت متصل است.
 • شلنگ تخلیه را بررسی کنید.
 • مطمئن شوید که داخل شیلنگ مانعی برای تخلیه وجود نداشته باشد.
 • مسیرشیلنگ را به خوبی چک کنید و مطمئن شوید نه گرفتگی و نه خمیدگی در شیلنگ وجود نداشته باشد.
 • هر گونه پیچ خوردگی و خمیدگی را در مسیر شیلنگ اصلاح کنید.
 • برای جلوگیری از کثیف شدن کف آشپزخانه در هنگام جدا کردن شیلنگ از یک لنگ در زیر آن استفاده نمایید.
 • آب را با قدرت از داخل شیلنگ تخلیه عبور دهید تا هر گونه زباله کوچک و بزرگ از داخل آن عبور کند.
 • پس از این کار شیلنگ تخلیه را همانند اول در جایگاه خود قرار دهید.
 • پس از انجان همه ی مراحل بالا ماشین ظرف شویی را با برنامه ای در زمان کم روشن کنید وچک کنید که با بررسی شیلنگ مشکل حل شده است یا خیر.

4.بررسی فاضلاب برای رفع مشکل

جهت بررسی فاضلاب برای رفع مشکل عدم تخلیه آب در ظرف شویی مراحل زیر را انجام دهید:

 • اگر آب سینک ظرفشویی به راحتی خارج میشود، بدانید که گرفتگی در فاضلاب ندارید.
 • اگر آب سینک ظرفشویی به سختی خارج میشود، بدانید که گرفتگی در فاضلاب دارید.
 • برای رفع مشکل گرفتگی در فاضلاب، با یک تاسیساتی تماس حاصل نمایید.

توجه کنید که اگر با بررسی موارد ذکر شده در بالا مشکل تخلیه آب در ظرف شویی شما حل نشد، باید به بررسی برد الکترونیکی بپردازید.

سخن آخر

ماشین ظرف شویی ، مثل هر وسیله دیگری در معرض خرابی و استهلاک است. استفاده صحیح از دستگاه و مراقبت از آن ، موجب افزاش طول عمر آن می شود.فروشگاه دکوماژ یکی از بهترین فروشگاه لوازم خانگی در ایران است که می توانید خرید های خود را از طریق سایت و اینستگرام انجام دهید.

برای بهتر دیده شدن ما می توانید به صفحه اینستگرام ما مراجعه کنید.

صفحه اینستگرام

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *